
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Core Architecture(core/core processor) | Current Source |
| Interface Type(Data Interface) | Serial, SPI |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 1.71 V |
| Analog Supply Voltage | 2.85 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 5 |
| Number of Bits | 16 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Settling Time | 8.7 ms |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Number of D/A Converters | 5 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 135
Distributors
pcbx
Unit Price$32.93068
Ext.Price$32.93068
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $32.93068 | $32.93068 |
| 10 | $27.07380 | $270.73800 |
| 25 | $25.88590 | $647.14750 |
| 50 | $24.75012 | $1237.50600 |
| 100 | $23.66433 | $2366.43300 |
